Skip to main content
"Leží-li ti na srdci blaho tvých dětí, nech je zakusit trochu zimy a hladu" (čínské přísloví)

Cesty s vnoučaty II

O větších výpravách s vnoučaty - na kolech, lodí, autem ...

2019 | Linda, Lucka, Martin, Ramon, Kubík, Jarka, Jakub a Petr Krausovi

Zatím poslední a co do počtu účastníků největší výprava. Aby si vnoučata užila toho, co dosud neznala, zvolili jsme přepravu auta trajektem z Rostocku do Trelleborgu. Po cestě jsme kromě noclehu na trajektu využili ubytování Airbnb. V Norsku jsem spali na chatě kamaráda Petra.

Jakub s Ramonem za námi o pár dní později přiletěli letadlem z domova (ze Švýcarska) a vypůjčeným autem z Osla. Kola jsme měli s sebou, pro Jakuba a Ramona jsem dal dohormady kola z Petrovy garáže. Na oplátku za ubytování jsem na kamarádově chatě spolu s Jakubem instaloval zařízení pro dálkové ovládaní vytápění přes telefon.

Ještěže jsem měl k ruce Jakuba. Sám bych to během pobytu sotva stihnul. Nejměně jeden den mi trvalo, než jsem přišel na to, jak je vlastně zapojená energetická síť v Norsku - do trojúhelníka! Vzpomněl jsem si na základní znalosti ze školy. Kuba, vystudovaný ve Švýcarsku o takovém zapojení eletrorozvodné sítě ani nevěděl. Zapojili jsme proto vše provizorně a při účelové 3 denní listopadové cestě jsem musel všechno předělat.